Online rezervace E-shop

Sochařský park


letní sochařský park | zámek bechyně

Současná socha a mezinárodní umělci v zámeckém parku zámku Bechyně 2022


Letošní ročník sochařského parku na zámku Bechyně, který bude zahájen 5. června a potrvá do konce září, představí mezinárodně uznávané umělce a umělkyně v oblasti současného sochařství, plastiky a instalace. Většina z nich vystavuje v českém prostředí vůbec poprvé, ačkoli jejich tvorbu zastupují nejdůležitější světové galerie a přední výstavní instituce. Rodina Stava je synonymem rodinné tradice a sběratelství v oblasti starého, a především avantgardního umění. Nicole Stava, která společně se svou sestrou Silvií vede firmu Panství Bechyně, kde se také dlouhodobě věnuje uměleckému obchodu v mezinárodním prostředí. V poslední době také rozvíjí výstavní projekty, které se zaměřují na představení předních mezinárodních jmen současného umění české veřejnosti. Letošní sezona na zámku Bechyně se věnuje výrazným pozicím v oblasti současné sochy a objektu. Ve spolupráci s přední berlínskou galerií König a historičkou umění a galeristkou Lucií Drdovou byla vybrána kolekce uměleckých děl od etablovaných umělců, kteří patří do galerijní sbírky. Vznikla koncepce aktuální podoby zámeckého parku, která představí úspěšnou dvojici Elmgreen & Dragset, jež aktuálně připravila ambiciózní výstavu v milánské Fondazione Prada, mexického umělce Bosca Sodiho, jehož souborná výstava maleb a soch je součástí benátského bienále, či Rakušana Erwina Wurma. Vystavená umělecká díla jsou určena také k prodeji. 


OTEVÍRACÍ DOBA PARKU:

Červen a září, čtvrtek až neděle 9.00 –16.30
Červenec a srpen, úterý až neděle 9.00 –16.30

Vstupné:

Jednorázové: 50 Kč
Měsíční: 200 Kč
Děti do 15 let: zdarma.


VYSTAVUJÍCÍ UMĚLCI


ELMGREEN & DRAGSET

Umělecká dvojice Michael Elmgreen (*1961, Dánsko) a Ingar Dragset (*1969, Norsko) spolupracuje od roku 1995. Jejich tvorba tematizuje otázky identity. Prostřednictvím objektů, instalací a performance, které zasazují do nových kontextů, zkoumají otázky sociálních, kulturních a politických struktur. Emlgreen & Dragset jsou zastoupeni několika světovými privátními galeristy. V současné době se představují ambiciózní výstavou v milánské Fondazione Prada, která odkazuje k proměně lidského těla a jeho vnímání. Elmgreen & Dragset vystavovali v řadě institucí včetně EMMA – Espoo Museum of Modern Art, Espoo (2020); The Nasher Sculpture Center, Dallas (2019–2020); The Whitechapel Gallery, Londýn (2018–2019); Tel Aviv Museum of Art (2016); UCCA, Peking (2016); PLATEAU, Samsung Museum of Art, Soul (2015); Astrup Fearnley Museet, Oslo (2014); Victoria and Albert Museum, Londýn (2013–2014); Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam (2011); ZKM Museum of Modern Art, Karlsruhe (2010); Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León (2009); Serpentine Gallery, Londýn (2006); Tate Modern, Londýn (2004) a Kunsthalle Zürich (2001). Dvojice byla vybrána mezi finalisty prestižní Hugo Boss Prize, Guggenheim Museum, New York (2000) a vyhrála Cenu Národní galerie, Hamburger Bahnhof, Berlín (2002).

BOSCO SODI

Mexický umělec Bosco Sodi (*1970) je světově proslulý především svými živými plátny s bohatou barevnou paletou a výjimečnou haptickou kvalitou. Pracuje s čistými přírodními materiály, které se v jedinečném gestu vyjevují na povrchu. Navzdory práci s matérií je Sodiho přístup konceptuální a spojený s tématy lidské paměti či bohatosti symbolů. Aktuálně se Sodi představuje rozsáhlou výstavou v Palazzo Vedrami Grimani, jež je součástí Biennale Arte 2022 v Benátkách. Sodi již vystavoval v řadě světových institucí, jako je Nasher Sculpture Center, Dallas (2021), The Philips Collection, Washington, D.C. (2021) nebo Royal Society of Sculptors, Londýn, UK (2019). Je zastupován galeriemi Kasmin a Axel Vervoordt.

CLAUDIA COMTE

Claudia Comte (*1983) tvoří velkoformátové multimediální instalace, které mají svůj předobraz v pozorování přírody a její neustálé proměně. Švýcarská umělkyně využívá nových technologií, aby abstrahované a biomorfní tvary transformovala do optických sekvencí a nekonečných grafických vzorců. Jejich obsahem jsou hlubší úvahy o klimatických změnách, ekologii a globálním znečištění. Comte představila rozsáhlou výstavu v turínském muzeu Castello di Rivoli (2019–2021) a v Museo Nacional Thyssen-Bornemisza v Madridu (2021). Vedle galerie König zastupuje mladou umělkyni také Gladstone Gallery.

DAVID ZINK YI

Původem peruánský umělec David Zink Yi (*1973) v raném věku přesídlil do Berlína, kde nadále žije a tvoří. Jeho práce jsou kritickou referencí akcí, které tematizují lidskou identitu a její proměny, stejně jako podoby exprese. Většina z nich má podobu performance jako vaření, přednes, tanec či texty. Umělcova multidisciplinární praxe zahrnuje média filmu, fotografie nebo sochy. V letošním roce je jeho tvorba k vidění v londýnské Hayward Gallery. V předchozích letech se účastnil Liverpool Biennial (2021) a vystavoval v Kunstmuseum Bonn (2021), Hamburger Bahnhof, Berlín (2021), frankfurtské Schrin Kunsthalle (2019) nebo vídeňském Belvederu (2018). Zink Yi je zastupován jednou z nejvýznamnějších galerií Hauser & Wirth.

JEPPE HEIN

Dán Jeppe Hein (*1974) je znám svou experimentální a interaktivní tvorbou, kdy spojuje sochařské, architektonické a technické momenty. Charakteristická je pro něj pomyslná jednoduchost a také humor. Vychází z tradice minimalismu a konceptuálního umění 20. století. Hein v letošním roce vystavuje v Moderna Museet, Stockholm (2022). Jeho tvorba byla představena mj. v německém Kunstmuseum Wolfburg (2015) nebo Centre Georges Pompidou v Paříži (2005). Instalace ve veřejném prostoru se realizovaly na benátském Biennale Arte (2019), v Brooklyn Bridge Park, New York (2015) nebo Rijksmuseum, Amsterdam (2013).

ERWIN WURM

Erwin Wurm (*1954) patří k předním rakouským umělcům. Sochy a objekty ve tvarosloví zdánlivě banálních předmětů běžné každodennosti mu umožňují prozkoumávat jak vzájemné vztahy, tak vztahy k prostoru a diváku. Wurm se dvakrát účastnil benátského Biennale Arte. Nejdříve instalací v Palazzo Cavalli-Franchetti (2011), poté reprezentací v Rakouském pavilonu (2017). V posledních letech měl výstavy v Taipei Fine Arts Museum (2020), Musée Cantini, Marseille (2019), K11 MUSEA, Hong Kong (2019), Vancouver Art Gallery (2019), Albertina Museum, Vídeň (2018), 21er Haus at the Belvedere, Vídeň (2017); Leopold Museum, Vídeň (2017) či Centro Cultural Banco do Brasil, São Paulo (2017). Je zastupován přední galerií Thaddaeus Ropac.

ALICJA KWADE

Alicja Kwade (*1979), polská umělkyně dlouhodobě žijící v Berlíně se ve své tvorbě zabývá otázkami struktur naší reality a společnosti a také vnímáním času v bezprostředním, každodenním životě. Praxe Kwade využívá mnoha médií jako objekt, video nebo fotografii. V současné době vystavuje v galerii i8 Grandi v Marshallhouse, Reykjavík. Umělkyně se účastnila bienále v Helsinkách (2021), NGV Triennial (2020), Setouchi Triennale (2019), benátského bienále (2017) nebo Kochi-Muziris Biennale (2016). Vystavovala mimojiné v londýnské Hayward gallery, v Plais de Tokyo v Paříži nebo Muzeu současného umění v Tokiu. V roce 2019 vytvořila monumentální site-specific instalaci na střešní zahradu Metropolitního muzea v New Yorku.


ORGANIZUJÍCÍ INSTITUCE A JEJICH REPREZENTACE

Nicole Stava vede společně se svou sestrou Silvií firmu Panství Bechyně, kde se mimo jiné dlouhodobě věnuje uměleckému obchodu v mezinárodním prostředí. Řadu let působila na pozici senior konzultanta pro rozvoj podnikání v aukční síni Christie’s v Praze, Vídni a Londýně. Od roku 2009 vlastní firmu Nicole Stava Art Acquisitions and Sales, která poskytuje komplexní služby v mezinárodním uměleckém obchodu. Pro investiční fond Artefin vyhledává vhodné akvizice v oblasti současného mezinárodního umění.

König Galerie byla založena Johannem Königem v roce 2002 v Berlíně. V současné době disponuje portfoliem čtyř desítek mezinárodně etablovaných uměleckých jmen mladší generace. Od roku 2015 sídlí v bývalém kostele sv. Anežky, jehož brutalistní architektura vznikla v 60. letech minulého století v berlínské čtvrti Kreuzberg. Následně byly otevřeny pobočky v Londýně, Soulu a Vídni.

Lucie Drdová je historička umění, galeristka a autorka. V současné době je kurátorkou výstavy Ronyho Plesla Stromy rostou z nebe, která je součástí oficiálního programu La Biennale di Venezia 2022 v sekci Collateral Events. V roce 2012 založila privátní galerii Lucie Drdova Gallery v Praze s aktivní prezencí v Bruselu, která zastupuje desítku jmen současné české scény. Je spoluzakladatelkou Aliance galerií současného umění a podílí se na projektu mezinárodní galerijní spolupráce SUMO.

Tisková zpráva ke stažení zde




archiv Letního sochařského parku | zámek Bechyně


2021 - DAVID ČERNÝ - popis výstavy naleznete ZDE