Online rezervace E-shop

Zřícenina hradu Dobronice


Historie

Zřícenina hradu Dobronice se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí v nadmořské výšce 440 m, 6 km od města Bechyně. 


Počátky dobronického hradu sahají do 14. století, kdy byl v majetku vladyků z Dobronic, později pánů z Rožmberka. V 16. století prošel pozdně gotický hrad přestavbou a od roku 1691 do 1727 se stal majetkem jezuitů, kteří ho užívali jako letní rezidenci. Po zrušení řádu hrad chátral a postupem času se měnil ve zříceninu.

Dominantou hradu je již z dálky patrný okrouhlý bergfrit, útočištná věž, poskytující obráncům hradu v případě potřeby poslední útočiště. Do současnosti se dochovaly pozůstatky: hradního paláce ze 14. století, kaple a obytných budov.


Kdy máme otevřeno?

Vážení a milí přátelé a příznivci historie, 

Opět se přiblížila doba výletů, dlouhých procházek a cest za poznáním blízkého i vzdáleného kraje.

Velice nás těší zájem o návštěvu zříceniny Hradu Dobronice a vězte, že bychom ji pro vás všechny opravdu rádi zpřístupnili. Na prvním místě je pro nás ale především bezpečnost, a proto musíme dát na vědomí, že celkový stav zříceniny z hlediska bezpečnosti vůbec bezpečný není. Je to dáno zejména jejím věkem (přece jen už tady nějaký ten pátek stojí) i povětrnostními podmínkami. Děláme vše pro to, abychom celý prostor zabezpečili a mohli tuto památku pro vás opět otevřít. Jakmile se nám to podaří, budeme vás samozřejmě ihned informovat. V současné době však zřícenina zůstává uzavřená.

Věříme, že i pro vás je bezpečnost a zdraví vás i vašich blízkých to nejdůležitější, a tak naše rozhodnutí jistě pochopíte.

A pokud budete chtít svou touhu po historii přece jen nasytit, můžete se zajít podívat k nám na zámek v Bechyni. 

Děkujeme za pochopení!

Panství Bechyně s.r.o.